Протестите в САЩ през погледа на двама българи

0

Американската столица се превърна в център на протестите в борбата за решаване на съществуващи от десетилетия проблеми, свързани с расизма.

Смъртта на Джордж Флойд при полицейско задържане предизвика турбуленция в обществото, отекнала на хиляди километри по света. Десетки хиляди души се включиха в мирни демонстрации през уикенда, а участието на хора от различни етноси се възприема като индикация за обществените нагласи.

Според ново проучване на „Вашингтон Поуст“ и Факултета по политика и управление „Шар“ към университета „Джордж Мейсън“, мнозинството американци подкрепят протестите, като за 69% от допитаните убийството на Джордж Флойд е част от по-широк кръг от проблеми, касаещи органите на реда. Снимка: ЕПА/БГНЕССнимка: ЕПА/БГНЕС

Според същото проучване едва 35 на сто подкрепят действията на президента Доналд Тръмп в отговор на протестите. Администрацията бе остро критикувана за изпращането на военна полиция срещу мирни демонстрации.

Как изглеждат протестите за Теодор Христов – доцент по история в Университета „Джордж Вашингтон“ и за Митко Григоров от екипа на Световната Банка – предаването „Хоризонт до обед“ дава трибуна за техните коментари.

Има много добър дух, много добро настроение, въпреки че се вижда, че има гняв. Демографската група беше между 18 и 30 години“, казва Теодор Христов. Според него надхвърлянето на американските граници и превръщането на протестите в глобални ги отличава от предишни подобни събития. Самият мащаб на протестите е необичаен, както и ходът на администрацията да им отвърне милитаризирано, изтъква той. Според Христов, 60-те години са най-добрата сравнителна база за това, което виждаме в момента.Снимка: ЕПА/БГНЕССнимка: ЕПА/БГНЕС

Ако продължи да управлява сегашната администрация и след президентските избори в САЩ наесен, Теодор Христов не намира повод за оптимизъм. „Но от друга страна смятам, че тези протести ще продължават, докато не видим някаква по-осезаема разлика в това как полицията се отнася към гражданското общество. Не смятам, че бруталността на полицията е проблемът, смятам, че това е симптом на много по-дълбок проблем. И тези проблеми трябва да бъдат адресирани.“

Това според Теодор Христов може да отнеме доста време, а промяната да настъпи чак за следващите поколения заради тежкото расистко минало на страната. Снимка: ЕПА/БГНЕССнимка: ЕПА/БГНЕС

Митко Григоров наблюдава няколко от протестите. „Беше много празнично настроението. Имаше хора, раздаваха бутилки с вода, пееше се. Всички бяха налягали на земята за 8 минути и 46 секунди“, разказа той.

„Всички бихме искали протестите да са мирни, да не се троши. На никой не му е приятно сутрин да се събуди и да е изпотрошено по улиците. Но ако изборът е между това да няма протести или да има протести с малко ексцесии, мисля, че по-добре е вторият вариант.“

Посланието – ако има несправедливост, идва един момент, в който хората не издържат и искат промяна, смята Митко Григоров. „Ако виждаш нещо, което трябва да се промени и гние в една държава, особено ако си управляващ в тая държава, би трябвало да предприемеш стъпки да се промени, преди да гангреняса“, коментира той пред БНР.

Прегледана: 58531

Оставете отговор

Вашият електронен адрес няма да бъде публикуван.

Този уебсайт използва бисквитки за да подобри вашето пребиваване на него. Приемам Научете повече