Пробив: Изобретиха маски, които убиват коронавируса

0

Изследвания от различни страни потвърдиха през последните месеци, че носенето на предпазна маска е спасило милиони от заразяване, а вероятно и хиляди хора от преждевременна смърт. Сега обаче бяха изобретени маски, които не само предпазват от предаване на заразата, но и могат да неутрализират вируса, посочват редица германски медии. Няколко фирми представиха тези дни своите маски, които убиват вируса за броени минути.

Канадската фирма I3 Biomedical обяви, че е произвела маска за лице, която бързо убива коронавирусите. Щом Ковид-19 докосне повърхността на предпазната маска, бива неутрализиран. Екип учени от Университета в Торонто потвърждават, че повърхността на маската Triomed Active убива над 99% от коронавирусите. „И то само в рамките на няколко минути“, се казва в прессъобщение на университета. Това е „благословия“ за работещите в здравния сектор, казват учените. Според експерти от Хонконг, коронавирусът се задържа до седем дни на повърхността на обикновените хирургически маски.

Канадците обаче не са единствените, стигнали до този пробив. И учени от Техническия университет в Аахен, Германия, са изобретили съвместно със свои колеги от Свободния университет в Берлин маска за лице, която убива вирусите. Те използват текстилни материали на швейцарската фирма Livinguard. За тези маски се казва, че в рамките на няколко часа могат да убият дори 99,9% от вирусите, докоснали се до повърхността им. „Материалите, от които са изработени тези маски, деактивират вирусите“, казва Уве Рьослев от Свободния университет в Берлин.

Принципът на неутрализиране изглежда така: повърхността на маските е със силен положителен заряд. Щом вирусите с тяхната отрицателно заредена обвивка докоснат маската, те се залепват и малко по-късно се разграждат. Разрушените обвивки на вирусните частици губят свойствата си, падат от маската или могат да бъдат отстранени с вода.

„Този принцип съществува и в природата: биомолекулите с положителен заряд могат да убиват вируси, бактерии и дори туморни клетки“, казва експертът по инфекциозни заболявания Томас Якобс пред германската телевизия N-tv. Той обяснява, че и клетките на имунната система имат подобни молекули, които убиват причинителите на болести. „Положителният заряд на тези молекули убива негативно заредената мембрана, която е нужна на вируса, за да оцелее.“

Прегледана: 55086

Оставете отговор

Вашият електронен адрес няма да бъде публикуван.

Този уебсайт използва бисквитки за да подобри вашето пребиваване на него. Приемам Научете повече