Фактът, че двете водещи държави от ЕС – Германия и Франция, „ядат от ръката му“, преговаряйки за ваксината „Спутник V“, е блестящо постижение за руския президент
Срамното отношение на Европейския съюз към руския президент Владимир Путин разкрива изключителната слабост на Европа в борбата срещу COVID-19, коментира британският ежедневник The Telegraph. Агенция „Фокус“ представя превод на материала без редакторска намеса.
Малко вероятно е Европа да не знае за опасни реакции при излагане на химикали, създадени в руските лаборатории. Не само случаят на отравяне в Солсбъри е пресен в паметта им. За да се излекува руският опозиционен лидер Алексей Навални след неприятния инцидент с „Новичок“ от миналата година, беше необходим високият професионализъм на германските лекари.
Канцлерът на Германия Ангела Меркел беше първата в Европа, която осъди опита за покушение, обвинявайки режима на Владимир Путин в „опит за убийство чрез отравяне“ и „атака срещу основните ценности и основните права, с които сме ангажирани“.
Наскоро лидерите на ЕС също заеха твърда позиция срещу търсенето на помощ от Путин относно ваксините срещу COVID-19. През ноември, когато унгарският премиер Виктор Орбан стана първият, който договори споразумение за закупуване на неоторизираната (в Европа) ваксина „Спутник V“, Европейската комисия предупреди държавите-членки да не следват примера му, заявявайки, че това може да отслаби общественото доверие към ваксините като цяло.
Следователно фактът, че Ангела Меркел и френският президент Еманюел Макрон проведоха разговори с Путин чрез видеоконференция, за да обсъдят „сътрудничеството“ в производството на ваксина (евфемизъм за закупуването на милиони дози „Спутник V“), показва всъщност кой е силният.
Само преди няколко седмици Меркел засили критиките си към Русия заради отношението към Навални там. Тя нарече затворническата присъда, наложена му след завръщането му в Русия, „далеч от върховенството на закона“ и настоя за незабавното му освобождаване.
И само преди няколко дни френският външен министър Жан-Ив Льо Дриан обвини Москва, че използва ваксината „Спутник V“ за напредване на експанзионистичната й политическа програма. „Съдейки по начина, по който се представя информацията за нея, това е по-скоро средство за пропаганда и агресивна дипломация, отколкото средство за солидарност и здравеопазване“, цитира изданието думите на първия дипломат на Париж.
Ако е така, тогава, разбира се, Путин трябва да размисли днес колко ефективен е този план. Фактът, че двете водещи държави от ЕС „ядат от ръката му“, е блестящо постижение за него.
Ваксината „Спутник V“ все още не е получила одобрение от Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) като безопасна за употреба, за разлика от препарата, създаден от специалистите на Университета в Оксфорд и компанията AstraZeneca (Oxford-AstraZeneca). Въпреки това именно ваксината, създадена от Оксфордския университет и AstraZeneca, вече използвана безпроблемно и много ефективно за ваксиниране на повече от 15 милиона британци, е жертва на безкраен поток от негативни новини от страните от ЕС. Германия отново е предприела стъпки за ограничаване на употребата й, като се позовава на факта, че причинява кръвни съсиреци. И това въпреки факта, че ЕК настоятелно изисква от компанията да увеличи обема на доставките.
Днес горчивата истина е, че опасенията за безопасността и ефикасността на ваксините и съмненията относно добросъвестността на техния производител, наложени от Париж и Берлин (и досега във всички случаи се оказаха неоснователни), вероятно, обърнаха европейското обществено мнение срещу тях завинаги.
Анкета на YouGov показа, че повечето хора в Германия, Франция, Италия и Испания смятат ваксината на AstraZeneca за опасна. В същото време нивото им на доверие в алтернативни ваксини, произведени от Pfizer и Moderna, е много по-високо.
Предвид недостига на ваксини в ЕС, този ирационален възглед, който оставя милиони дози ваксина AstraZeneca неизползвани и съхранявани в хладилници, ще струва хиляди животи. Както наскоро отбеляза британският премиер Борис Джонсън, по-безопасна е ваксинацията с AstraZeneca, отколкото заразяването с COVID-19.
Във Великобритания броят на смъртните случаи от COVID-19 през последните два дни е съответно 23 и 56. В Германия 180 и 250. Във Франция 360 и 381. Изглежда, че това трябва да е достатъчно, за да предизвика отговор в пресата, че опасенията за безопасност трябва да бъдат заменени от отказа да се използва доказана и достъпна, лесно достъпна ваксина. Но тъй като Меркел и Макрон, по силата на своята позиция, използват трибуната в своя полза, за да водят пропагандна война срещу „британската“ ваксина, тази опция остава до голяма степен неизползвана.
Миналия уикенд последният смокинов лист, все още пазещ достойнството и репутацията на ЕС, беше свален, когато Обединеното кралство обяви процента на цялостно ваксинираното (с две дози) население. Разбира се, разликата в броя на жизненоважните първи дози показва къде е нанесена реалната вреда – на Острова ваксинираните са повече от 50%, а в ЕС – едва 11%.
Едва ли е необходима конспирация, за да започнем да се чудим дали решението на AstraZeneca да разпространява ваксината си с нестопанска цел е равносилно на поставяне на мишена на гърба, превръщайки се в обект на критика. Разбира се, надеждите на други производители на ваксини да спечелят пари от целия този героичен акт са застрашени, ако един продукт се предлага в цял свят на много ниска цена.
Във всеки случай в настоящата ситуация наблюдаваме как ЕС участва в нелепи колективни бърборения за най-бездушния и страховит режим, който съществува на по-голямата част от европейската територия, докато най-големият остров край неговото крайбрежие просто си върши работата за защита на своите граждани .
Неприязънта на Ангела Меркел към бруталността и нечовечността на Русия вероятно е искрена. Но, очевидно, много по-силно ще бъде недоволството ѝ от факта, че британците са я разобличили.
Прегледана: 52054